Google AdSense od A do Z

 

Google AdSense to narzędzie, które umożliwia zarabianie na reklamach. I które cieszy się niesłabnącą popularnością. Zanim jednak się za to zabierzemy, dobrze jest poznać kilka ważnych faktów na ten temat. Mamy dla Was krótki przewodnik od Google AdSense.

 

Google AdSense – działanie

 

Jak działa AdSense? Google wyjaśnia to w prosty sposób: sprawia, że na naszej stronie pojawiają się reklamy kontekstowe, czyli dopasowane do tematyki naszej witryny. Oznacza to, że po akceptacji naszego wniosku i weryfikacji danych, nie musimy martwić się o wyszukiwanie reklamodawców. Google robi to za nas. I oddaje nam część pieniędzy, które reklamodawcy zapłacili – oczywiście w zależności od ilości kliknięć.

 

W tym momencie wiele zależy także od nas – autorów stron internetowych, blogów czy vlogów. Od popularności tematu, który poruszamy, oraz od jakości naszych treści. Im będą lepsze, tym chętniej odwiedzający klikną w pojawiającą się reklamę.

 

Warto tu wspomnieć o rekordziście, jeśli chodzi o zarabianie dzięki AdSense. Jest nim Markus Find, założyciel popularnego w Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Australii serwisu randkowego PlentyOfFish, który dzięki AdSense najprawdopodobniej zarabia 25 tys. dolarów dziennie. To pokazuje, jak dużą siłę mają reklama kontekstowa i dobry temat!

 

Zarabianie na AdSense

 

Zarobki w Google Adsense zależą od ilości kliknięć w reklamę, czyli CPC (Cost Per Click). Jednak nie wszystkie reklamy mają takie same stawki i dobierane są w ramach aukcji – jest to podstawowy sposób na rozliczenie. Innym jest CTR (Click-Through Rate), czyli procentowa klikalność w reklamę. Jednak najważniejszy i najlepszy jest wyskoki model RPM (Revenue Per Mille), który sprawdza jaki przychód zyskał reklamodawca za 1000 wyświetleń swojej reklamy. Ten model jest stosowany w AdSense wówczas, gdy reklamodawca wybrał nasz serwis do stałego wyświetlania reklam.

 

Myśląc o zarabianiu na Google Adsense trzeba też zastanowić się nad umiejscowieniem reklamy. Jeżeli zależy nam na większych zarobkach, reklama powinna być w bardziej widocznym miejscu. Należy pamiętać jednak o świadomości użytkowników. Zbyt duża ilość reklam, za duże bannery lub nieodpowiednie umiejscowienie mogą zniechęcić odwiedzających stronę nie tylko do kliknięcia w reklamę, ale również do odwiedzania naszego bloga.

 

Google AdSense – wygląd

 

Reklamy na naszej stronie lub blogu mogą pojawiać się w najróżniejszych formach. Mogą to być reklamy tekstowe, graficzne, łączone lub reklamy multimedialne, np. filmy video. Wybór formy reklamy zależy od Google’a, my tylko na początku wprowadzany kod, dzięki któremu reklamy będą generowane i wybieramy ilość (max. trzy) oraz wielkość reklam. Za resztę odpowiada Google, co jest dla nas bardzo wygodne. Jedyne o czym musimy pamiętać to to, żeby później rozliczyć się z zarobionych pieniędzy.

 

Google AdSense – podręczny słownik